Dr Norman Vincent Peale, autor książki „Siła pozytywnego myślenia”, określił tę pracę Og Mandino jako „jedną z najbardziej inspirujących, podnoszących na duchu i motywujących książek, jakie kiedykolwiek czytałem”. Prace Mandino sprzedały się w ponad 50 milionach egzemplarzy na całym świecie. Książka opowiada historię starożytnego kupca i jego 10 mistycznych zwojów, z których każdy zawiera duchowe przykazanie, które można zastosować do sukcesu w sprzedaży. getAbstract poleca porady Mandino tym, którzy zajmują się sprzedażą lub zarządzaniem sprzedażą, a którzy czerpią wsparcie z literatury samopomocowej o chrześcijańskim punkcie widzenia.

Streszczenie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości tłumaczenia) jako materiał uzupełniający na nasze szkolenia i wyjazdy integracyjne.

Take-Aways
W tej bajce 10 starożytnych zwojów oferuje mądre rady filozoficzne, które mogą również pomóc Państwu w lepszej sprzedaży. Pierwsza z nich mówi, że można się rozwijać, jeśli okiełzna się swoją ambicję.
Należy obdarzać miłością ludzi w swoim życiu, w tym także potencjalnych partnerów biznesowych.
Nigdy się nie poddawać, a w końcu uda się sprzedać.
Jest Pan wyjątkowy i może dokonać wyjątkowych rzeczy.
To może być Pana ostatni dzień na ziemi, więc proszę nie tracić ani chwili.
Wszystko jest możliwe, gdy kontroluje się swoje nastroje i emocje.
Proszę nauczyć się śmiać z życia i z siebie.
Proszę ofiarować swoje dary innym, aby „powiększyć siebie po stokroć”.
Proszę działać teraz. Proszę nie zastanawiać się nad sprzedażą lub decyzjami życiowymi.
Nigdy nie modlić się o bogactwo, szczęście lub sukces w sprzedaży. Proszę modlić się o mądre prowadzenie.
Podsumowanie
Skarb starego kupca
W czasach starożytnych bogaty kupiec o imieniu Hafid był znany jako największy sprzedawca świata. Mieszkał w pełnym przepychu pałacu w Damaszku i posiadał magazyny wypełnione pięknymi tkaninami, cennymi klejnotami i rzadkimi towarami. Wiedząc, że jego koniec jest bliski, Hafid przygotował się do zmiany swojego życia. Rozkazał swojemu słudze Erazmowi, aby zamienił jego ogromny majątek na złoto i rozdał je ubogim, pozostawiając tylko tyle, aby Hafid mógł żyć w rozsądnym komforcie. Zszokowany Erazm przypomniał Hafidowi, że ostatni rok był dla niego najbardziej dochodowy w historii. Hafid poprosił Erazma o wiarę w niego i pozostanie z nim, aż Hafid spełni obietnicę, którą złożył swojemu panu w młodości.

„Jestem tu w pewnym celu, a tym celem jest wyrosnąć na górę, a nie skurczyć się do ziarnka piasku”.
Gdy Erazm wykonał polecenie, Hafid zaprowadził go do pokoju, który zawsze był zamknięty. Była tam tylko zwykła cedrowa skrzynia. Hafid otworzył ją i wyjął 10 starożytnych skórzanych zwojów. Powiedział Erazmowi, że zawierają one podstawowe zasady niewiarygodnego sukcesu w sprzedaży – zasady, którymi kierował się sam Hafid. Był młody, kiedy jego mistrz dał mu te zwoje, ale pamiętał, że jego mistrz powiedział, aby wyjawić ich znajomość tylko następcy Hafida, specjalnej osobie, która pojawi się i da mu znak, dzięki któremu jego tożsamość będzie jasna.

Przygody młodego Hafida
Jako chłopiec Hafid opiekował się zwierzętami starego kupca i mistrza handlowego o imieniu Pathros. Kiedy Hafid poprosił kupca, aby nauczył go zasad sprzedaży, Pathros zapytał Hafida, co zrobi z wielkim bogactwem. Hafid obiecał, że tak jak Pathros będzie pomagał biednym, więc kupiec zgodził się go uczyć. Wysłał Hafida z misją do Betlejem, aby sprzedał piękną czerwoną szatę oznaczoną gwiazdą – podpisem producenta szaty – i symbolem Pathrosa, kołem w kwadracie. Pathros zażądał od Hafida jednego srebrnego denara za szatę; każdy dochód ze sprzedaży większy od tej kwoty miał być jego zyskiem. Pathros powiedział mu, że wytrwałość zapewni mu sukces.

„Jedno ziarno pszenicy pomnożone stokrotnie da sto źdźbeł. Pomnóż je stokrotnie, dziesięciokrotnie, a nakarmią wszystkie miasta ziemi. Czyż nie jestem większy od ziarna pszenicy?”.
Hafid pojechał na jednym z osłów Pathrosa do Betlejem i przez wiele dni próbował sprzedać szatę. Spał w jaskini na wzgórzu za gospodą. Pewnej nocy Hafid znalazł mężczyznę i kobietę z noworodkiem skulonych w zimnej jaskini. Trzęsący się rodzice przykryli śpiące niemowlę swoimi płaszczami. Hafid owinął niemowlę w luksusową czerwoną szatę i oddał rodzicom ich płaszcze. Gdy matka podziękowała Hafidowi, ten opuścił jaskinię i wrócił do domu, aby zdać raport Pathrosowi. Na zewnątrz drogę oświetlała mu niezwykle jasna gwiazda nowa.

„Aby zostać mistrzem w sztuce sprzedaży, trzeba poznać i przećwiczyć tajemnicę każdego zwoju”.
Kiedy Hafid zgłosił się do Pathrosa, kupiec zapytał chłopca, czy widział tę jasną gwiazdę. Hafid odpowiedział, że widział ją, ale nie zauważył, że podążała za nim. Pathros zastanawiał się, czy to był znak. „Czy podczas pobytu w Betlejem uczestniczył Pan w jakimś niezwykłym wydarzeniu?” zapytał Pathros. Hafid powiedział Pathrosowi, że nie udało mu się sprzedać czerwonej szaty i oddał ją, aby chronić dziecko. Staruszek był niezwykle milczący, ponieważ długo i intensywnie myślał. Kiedy Hafid przeprosił za brak sukcesu, Pathros powiedział mu: „Śpij spokojnie, bo nie zawiodłeś”. Starzec zrozumiał, że wreszcie znalazł osobę, której musi przekazać swoje cenne zwoje.

Cedrowa skrzynia
Kilka dni później Pathros wezwał Hafida do swojego namiotu. Pathros był umierający i powiedział, że chce dać Hafidowi prezent. Pathros powiedział, że kiedy był zubożałym młodzieńcem, uratował przed bandytami pewnego mędrca. W nagrodę mędrzec podarował mu małą cedrową skrzynię, w której znajdowało się 10 zwojów ujawniających tajemnice sprzedaży. Pathros powiedział Hafidowi, że stał się niezwykle bogaty, ponieważ przez całe życie wiernie stosował zasady sprzedaży zawarte w zwojach. W spadku przekazał Hafidowi zwoje wraz ze 100 talentami w złocie. Polecił Hafidowi kupić dywany i pojechać do Damaszku, aby je sprzedać. Pathros polecił Hafidowi, aby czytał i ponownie czytał zwoje i religijnie przestrzegał ich zasad. Jeśli Hafid będzie posłuszny, powiedział Pathros, stanie się kolejnym mistrzem sprzedaży na świecie.

Zasady życia i sprzedaży
Pathros powiedział Hafidowi, aby zachował zwoje w tajemnicy, dopóki jakiś szczególny znak nie ujawni tożsamości jego przyszłego następcy, który będzie mógł ujawnić zasady zwojów wszystkim. Na 10 zwojach było napisane:

„Dziś zaczynam nowe życie” – Proszę przeczytać i rozważyć następujące zasady. Zastosować je, aby osiągnąć cele, które Pan sobie wyznaczył, w tym cele sprzedażowe. Pozostawić przeszłość za sobą i celować wysoko w przyszłość. Zacząć od dzisiaj. Skupić się na tym, aby nie ponieść porażki lub nie stracić swoich celów, a nie na sukcesie, który każdy definiuje inaczej. Nawyki, które wyrobi Pan w sobie i na których będzie się opierał przez całe życie, uchronią Pana przed porażką, dlatego należy wyrobić sobie silne nawyki i praktykować je codziennie. Aby osiągnąć swoje cele, dobre nawyki muszą rządzić Państwa życiem. Jednocześnie należy wyeliminować złe nawyki, które stoją na drodze i uniemożliwiają postęp. Proszę uważnie przestudiować te zwoje. Proszę wykorzystać ich wiedzę, aby pomóc sobie w wyrobieniu dobrych nawyków.
„Przywitam ten dzień z miłością w sercu” – To jest klucz do sukcesu w sprzedaży i we wszystkim innym. Proszę wyrzucić nienawiść z serca. Kochać każdy dzień, każdego przyjaciela i każdego wroga. Kochać każdego potencjalnego sprzedawcę. Mówić wszystkim: „Kocham Cię”. Okazywać miłość we wszystkim, co się robi. Dawajcie miłość, a otrzymacie ją. Jeżeli uczyni Pan miłość swoją zasadą przewodnią w życiu, wszystko, co Pan napotka, będzie dla Pana dobrodziejstwem, a nie ciężarem. Dla ilustracji: Światło dnia oświetla drogę, a ciemność nocy ukazuje blask gwiazd. Szczęście, którego Pan doświadczy, przyniesie Panu radość i wzbogaci Pana serce, a smutek, który Pan napotka, poszerzy Pana duszę.
„Będę wytrwały, aż mi się uda” – Nagrody, do których Państwo dążą, w tym sprzedaż, którą chcą Państwo osiągnąć, pojawią się na końcu Państwa wysiłków, a nie na początku. Jeżeli będzie Pan szczery i nigdy nie zrezygnuje, osiągnie Pan wszystkie swoje cele. Nigdy nie należy rozpaczać, że może się nie udać. Proszę postrzegać wyzwania jako serię kroków, które należy wykonać, jeden po drugim. Zawsze będzie Pan miał siłę, aby zrobić jeszcze jeden krok. Proszę myśleć w ten sposób, a nigdy nie zrezygnuje Pan z pracy. Proszę być jak deszcz – jedna kropla, a potem druga i kolejna – która w końcu zrównuje najwyższą górę.
„Jestem największym cudem natury” – Jest Pani wyjątkowa. Nigdy nie należy ukrywać tego, co odróżnia Pana od innych. Proszę się raczej cieszyć swoją odmiennością. Proszę pokazać cechy, które czynią Panią wyjątkową i ducha, który nadaje Pani życiu niepowtarzalny cel. Proszę zrozumieć, że jest Pan szczytem ewolucji, cudem, który powstawał przez tysiące lat. Jako taki, może Pan dokonać naprawdę wielkich czynów. Proszę się starać, aby stać się najlepszym człowiekiem, jakim może Pan być, a przy okazji największym na świecie mistrzem sprzedaży.
„Przeżyję ten dzień tak, jakby miał być moim ostatnim” – Nigdy nie należy marnować ani minuty swojego ograniczonego czasu. Proszę skupić się na dniu dzisiejszym, a nie na tym, co było w przeszłości lub co może się wydarzyć w najbliższych dniach. Proszę mądrze wykorzystać każdą minutę, aby sprzedać jak najwięcej swoich towarów. Żaden dzień, który Państwo przeżyli, już nigdy się nie powtórzy. Dlatego każdy dzień – a właściwie każda sekunda każdej minuty każdej godziny – jest całkowicie cenny. Gdy każda sekunda przeminie, już nigdy nie wróci: Jest stracona. Dlatego proszę nie marnować swojego czasu, jest to bezcenny i bezwartościowy dar. Jeśli go Państwo zmarnują, zmarnują Państwo swoje życie. Nie należy odkładać na jutro tego, co trzeba zrobić dzisiaj. Jutro może nigdy nie nadejść. Dzisiaj jest to, co Państwo mają. Proszę z niego korzystać. Proszę go cenić.
„Dziś będę panem swoich emocji” – Pana nastroje determinują Pana dni. Proszę kierować swoimi nastrojami, a będą Państwo kierować swoimi dniami, a tym samym sprzedażą. Proszę skorzystać z tych metod: „Jeśli czuję się przygnębiony, będę śpiewał”. „Jeśli czuję się smutny, będę się śmiał”. „Jeśli poczuję samozadowolenie, przypomnę sobie o mojej konkurencji”. Nigdy nie pozwól, aby Twoje myśli, które przechodzą od szczęścia do smutku i z powrotem do szczęścia, rządziły Twoimi czynami. Niech Państwa działania rządzą Państwa myślami. Opanować i kierować swoim losem. Przejąć kontrolę nad swoim życiem, aby zrealizować swoje pragnienia, w tym sprzedaż, która należy do Pana. Są one Państwa losem, ponieważ to Państwo je tworzą.
„Będę się śmiał ze świata” – Nigdy nie należy traktować siebie zbyt poważnie. Wiedzą Państwo, że Państwa obecne problemy kiedyś się skończą, niezależnie od tego, jaką formę przybiorą i jak bardzo obciążają Państwa teraz. Dlatego należy zawsze zachowywać zrównoważoną perspektywę. Jeżeli potrafi się Pan śmiać, to serce będzie lekkie, nie będzie Pan miał kłopotów i wszystko w Pana życiu stanie się możliwe, w tym osiągnięcie celu, jakim jest zwiększenie sprzedaży. Niech „to też minie” stanie się Państwa uniwersalnym hasłem. Gdy będzie Pan umiał śmiać się z życia, a tym samym będzie Pan szczęśliwy, będzie Pan bogatym człowiekiem. Sukces będzie należał do Państwa.
„Dziś pomnożę swoją wartość stokrotnie” – Pani potencjał jest nieograniczony, podobnie jak możliwości, które rozciągają się przed Panią w sprzedaży i w życiu. Proszę być pojedynczym ziarnem pszenicy, które może stać się całym polem, a następnie pomnożyć się, aby stać się wszystkimi polami, które dają pożywienie wszystkim głodnym. Bądźcie gliną, która staje się zamkiem. Pielęgnuj siebie fizycznie, psychicznie i emocjonalnie, aby pozostać silnym i odpornym. Wyznaczać szlachetne, wzniosłe cele na dziś, na tydzień i na wszystkie inne okresy życia. Zapisać się. Rozliczać się, wyjaśniając wszystkim swoje cele, ale nigdy nie mówić nikomu o swoich osiągnięciach.
„Planowanie bez działania nie ma żadnej wartości. Żadna mapa nie zawiezie Państwa tam, gdzie chcą Państwo dotrzeć. Musi Pan sam znaleźć jakiś sposób, aby tam dotrzeć. Proszę zacząć od pierwszego kroku, potem kolejny i kolejny. Proszę być jak ognik, który świeci tylko wtedy, gdy leci. Niech Pani życie nabierze blasku poprzez śmiałe, odważne działania. Prokrastynacja jest Państwa śmiertelnym wrogiem. Jutro jest marzeniem. Proszę stosować tę niezbędną mantrę: „Będę działać teraz. Będę działał teraz. Będę działać teraz.” Proszę powtarzać ją sobie w kółko. Państwa sukces jako mistrza sprzedaży jest tuż przed Państwem. Proszę go wykorzystać. Proszę działać. Proszę działać teraz. Ten jeden moment, ta ważna sekunda, to wszystko, co ma Pan w życiu. Proszę jej nie zmarnować. Działaj.
„Będę się modlić o wskazówki” – Modlitwa jest czynnością naturalną, niezależną od jakiejkolwiek religii. Niech każda modlitwa będzie gorącą prośbą o wskazówki, a nie o zdrowie, bogactwo czy sukces w sprzedaży. Proszę szukać przewodnictwa, a czyniąc to, znajdzie je Pan. We wszystkich swoich modlitwach proszę zawrzeć te słowa: „Pozwólcie mi stać się tym, co zaplanowaliście dla mnie, kiedy moje ziarno zostało zasadzone i wybrane przez Was, aby wykiełkować w winnicy świata. Pomóż temu skromnemu sprzedawcy. Prowadź mnie, Boże”.
Następny największy sprzedawca
Teraz w podeszłym wieku Hafid cierpliwie czekał na przybycie osoby, której miał przekazać bezcenne zwoje. Pewnego dnia z płonącej pustyni do Damaszku przybiegł z trudem mały, rozczochrany mężczyzna w podartych sandałach, z rozwichrzonymi włosami i z ranami na całym ciele. Biedny wędrowiec udał się bezpośrednio do pałacu Hafida i oznajmił swoje przybycie. Nieznajomy chciał porozmawiać z Hafidem. Podejrzliwy Erazm odprowadził mężczyznę do wewnętrznego ogrodu, gdzie Hafid odpoczywał. Nieznajomy zapytał, czy Hafid jest osobą znaną jako najbardziej skuteczny sprzedawca na świecie. Hafid odpowiedział, że niektórzy tak o nim mówili.

„Już nie zawiodę się jutro na tym, który dziś spotyka się ze mną z nienawiścią. Dziś nie kupi za grosz złotych rydwanów, a jutro zamieni swój dom na drzewo”.
Nieznajomy powiedział, że jest Saulem z Tarsu, obywatelem rzymskim, zwanym również Pawłem. Podróżował z Jerozolimy, gdzie po ukrzyżowaniu Jezusa był świadkiem ukamienowania Szczepana, świętego człowieka skazanego za bluźnierstwo, że powiedział, iż Jezus jest Mesjaszem. Paweł otrzymał od arcykapłana rozkaz udania się do Damaszku, aby aresztować wszystkich wyznawców Jezusa i odprowadzić ich do Jerozolimy na karę.

„Gdzie jest ten, który zbudował piramidę? Czy nie jest pochowany w jej kamieniu? A czy pewnego dnia piramida nie zostanie również zasypana piaskiem?”.
Paweł opowiedział Hafidowi, że gdy jechał do Damaszku, grom z jasnego nieba powalił go na ziemię i oślepił. Paweł zadrżał ze strachu, gdy głos znikąd – głos, który zidentyfikował się jako Jezus – zawołał: „Saulu, Saulu, dlaczego mnie prześladujesz?”.

Towarzysze Saula odprowadzili go do Damaszku, gdzie Saul spotkał Ananiasza, chrześcijanina, który dotknął jego oczu i przywrócił mu wzrok. Saul przyjął ten cud jako znak boskości Jezusa. Zaczął głosić, że Jezus jest Synem Bożym. Ludzie, którzy słyszeli Saula, nie ufali mu i spiskowali, aby go zabić. Saul wrócił do Jerozolimy i nadal głosił o Jezusie, ale nikt go nie słuchał i nie wierzył mu.

„Wczorajsze jest pogrzebane na zawsze i nie będę o nim więcej myślał”.
Tajemniczy głos powiedział Saulowi, teraz już Pawłowi, że chociaż był gorliwy, nie udało mu się nawrócić ludzi, ponieważ „nawet słowo Boże musi być sprzedane ludziom, bo inaczej nie usłyszą go.” Głos powiedział Pawłowi, aby wrócił do Damaszku i spotkał się z najbardziej skutecznym sprzedawcą na świecie, który pokaże mu, jak nawracać niewierzących do Chrystusa. Paweł opowiedział Hafidowi o życiu Jezusa i cudach, które czynił. Następnie Paweł wyjął ze swojej torby zakrwawioną czerwoną szatę i położył ją na kolanach Hafida. Paweł powiedział, że tę szatę, jedyną własność Jezusa, otrzymał od rzymskich żołnierzy, którzy się o nią targowali.

„Ten dzień uczynię najlepszym dniem w moim życiu”.
Hafid był oszołomiony. Trzęsącymi się rękami badał szatę, aż znalazł małą gwiazdkę, znak kanalizacyjny, obok koła w kwadracie, znak Pathrosa. Starzec wpatrywał się w symbole w szoku.

Jego głos drżał, Hafid poprosił Pawła, aby opisał narodziny Jezusa. Paweł powiedział mu, że Jezus urodził się w jaskini w Betlejem. Hafid, płacząc, zapytał Pawła, czy w noc narodzin Jezusa świeci gwiazda. Teraz Paweł ledwie mógł mówić. Rozumiejąc wszystko, Hafid ze łzami w oczach objął wędrującego pielgrzyma, który również zaczął płakać. Hafid zwrócił się do Erazma i kazał mu zanieść skrzynię i starożytne zwoje Pawłowi, mówiąc: „Wreszcie znaleźliśmy naszego sprzedawcę”.

O autorze
Inspirujący autor Og Mandino, były pilot myśliwca armii amerykańskiej z II wojny światowej i sprzedawca ubezpieczeń, pokonał alkoholizm, napisał 19 książek i kierował Success Magazine.