Planujesz szkolenie integracyjne z elementami zajęć w plenerze. Sprawdzasz więc prognozę pogody – pokazuje słońce. A potem mimo wszystko leje. Gdzie popełniłeś błąd?

Zanim polecimy 5 serwisów, w których sami weryfikujemy prognozę pogody przed naszymi spotkaniami team building, warto wyjaśnić ważną kwestię: meteorolodzy nie zapowiadają nigdy danej pogody, lecz jedynie prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Prawdopodobieństwo – bo przecież nie ma modeli pogodowych dających pewność. To dlaczego mapki w telewizji i Internecie nie operują procentami, tylko słoneczkami i chmurkami? Bo przeciętny człowiek woli uproszczenia – nawet jeśli fałszują one obraz.

O której godzinie poprowadzić gry integracyjne?

Żeby to wiedzieć, najlepiej korzystać z tzw. danych numerycznych – czyli surowych danych opracowanych przez model pogodowy. Prawdopodobieństwa deszczu znajdziemy w weather.com i accuweather.com. Wpisujemy nazwę miejscowości (uwaga – jeśli np. na świecie jest kilka Warszaw to sprawdzamy czy mamy właściwą), przechodzimy do prognozy godzinowej (Hourly) i dla każdej godziny mamy prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu. Można zakładać, że jeśli w danej godzinie jest powyżej 80% – prawie na pewno będzie lało. 50-70% – to „raczej będzie padać”. Jeśli prawdopodobieństwo wynosi 30-40% tylko przez godzinę – pewnie nic lub niewiele spadnie, ale jeśli takie samo utrzymuje się całe popołudnie, to o którejś pokropi – tylko nie wiadomo o której.

Tylko ile spadnie? 1-2 milimetry to deszczyk, 3-4 to deszcz, powyżej 5 to już mniejsza lub większa ulewa.

Pewnie organizujesz wyjazd w Polsce?

Najlepszą krajową  prognozę numeryczną – bez prawdopodobieństwa ale za to najdokładniej – pokazuje serwis Meteo.pl. Tyle, że pokazana jest ona na wykresach czasowych (dość intuicyjnych, jeśli za pierwszym razem poświęcimy kwadrans na ich zrozumienie).

Prowadzisz szkolenie integracyjne w górach?

To jeszcze lepszym serwisem jest mountain-forecast.com  – bo pokazuje pogodę w ujęciu wysokościowym. Dane są mocno uproszczone – za to możesz się dowiedzieć czy jeśli jesteś na 2500mnpm, to będzie lało (bo jesteś pod chmurami) czy słonecznie i bajkowo (bo jesteś już ponad nimi).

Na koniec o jedynym serwisie z kolorową mapką, z którego warto korzystać. Windy.com nie podaje danych numerycznych ani prawdopodobieństw  ale korzysta z tzw. Heat Maps, które obrazują zmienność i natężenie danego zjawiska (np. wiatru i deszczu) w czasie i przestrzeni.  Można kliknąć przycisk podobny do „play video” i widzimy jak pogoda będzie się zmieniać w czasie – w wyświetlanym na mapie regionie. Można osobno kliknąć warstwę „deszcz” lub „temperatura” by widzieć co będzie się dziać. Windy.com ma model „pesymistyczny” – czyli jeśli prawdopodobieństwo deszczu jest powyżej 30%, to on już pokazuje kolorem opad. Trochę to utrudnia analizę – ale i tak intuicyjność dynamicznych, czasowym Heat Maps to wielka zaleta Windy.com.