Dobrze zorganizowane szkolenia team building powinny mieć jasno określony cel. Im precyzyjniej zdefiniujemy go, tym lepiej trenerzy mogą przygotować program „szyty na miarę”.

Niedzielne popołudnie. Grupa 20 pracowników firmy X wraca ze szkolenia integracyjnego prowadzonego w formie tzw. team buildingu (z elementami sportu, survivalu, gier terenowych).  Za dwudniowy trening zapłacili firmie szkoleniowej 10.000zł (przeciętna cena w dobrej firmie). Scenariusz wyjazdu integracyjnego: poszukiwanie skarbu z mapą i kompasem w lesie, przeprawa przez most linowy, budowanie tratw i desant na wyspę na jeziorze. Efekt: są wściekli. Popadli w konflikty, są przemęczeni, poobijani. Nie nauczyli się niczego nowego.

Inne niedzielne popołudnie. Grupa 20 pracowników firmy Y wraca z innego szkolenia team building. Cena – 10.000zł. Scenariusz: poszukiwanie skarbu, most linowy, tratwy. Efekt: wiedzą dokładnie, jak usprawnić komunikacje wewnątrz zespołu i wewnątrz firmy, mają konkretny plan działań. Przy okazji mocno się zintegrowali i przeżyli rzeczy, o których długo będą opowiadać dzieciom.

Różnice pomiędzy jednym a drugim wydarzeniem? Jest ich wiele, ale podstawowe to: źle zdefiniowane cele szkolenia i źle dobrana firma zajęć.

Poniżej prezentujemy cele, w których realizacji pomóc mogą zajęcia team building.

Cele związane z rozwojem zespołu jako całości:

 • budowanie nowego zespołu
 • usprawnienie pracy istniejącego zespołu (rozwój silnych stron i rozwiązanie najistotniejszych problemów, refleksja nad dotychczasową współpracą i propozycje usprawnień)
 • zdefiniowanie ról zespołowych
 • zintegrowanie zespołu powstałego z dwóch innych (np. fuzja, reorganizacja)
 • utrzymanie motywacji zespołu w momentach zmian i kryzysów (np. po zmianie strategii firmy)
 • zbudowanie formalnych i nieformalnych relacji pomiędzy działami, poprawa komunikacji pomiędzy działami

Cele związane z rozwojem konkretnych umiejętności poszczególnych członków zespołu:

 • komunikacja i komunikowanie się,
 • zarządzanie i przewodzenie zespołem,
 • zarządzanie czasem, efektywność osobista (wybrane elementy),
 • radzenie sobie ze stresem,
 • prowadzenia zespołu projektowego,
 • komunikacja i współpraca międzykulturowa

Inne cele:

 • budowanie relacji z klientami (wyjazdy handlowców i klientów)
 • rekreacja i motywacja – wyjazdy będące nagrodą dla najlepszych pracowników, część programu stanowi rekreacja (np. zwiedzanie, narty), część szkolenie

W zależności od celu szkolenia, firmy szkoleniowe oferują kilka kategorii szkoleń team building:

Pleasure – szkolenie nie zawiera żadnych ćwiczeń, których wykonanie mogłoby podnieść poziom adrenaliny uczestników lub spowodować zmęczenie fizyczne. Wszystko odbywa się na trawie, na wysokościach maks. do 2 metrów nad ziemią, a zabawy ruchowe polegają np. na zespołowym konstruowaniu szałasu.

Adventure – Szkolenie zawiera ćwiczenia podnoszące nieco poziom adrenaliny (np. łatwa wspinaczka, zjazdy na linach itp.). Prawidłowo prowadzone zajęcia nie wymagają jednak żadnej szczególnej sprawności fizycznej, a wykonanie wszystkich zadań musi być osiągalne nawet dla osób z nadwagą, o minimalnej kondycji fizycznej, mających lęk wysokości, nie potrafiących pływać itp. Np. podczas wspinaczki osoba wchodząca do góry jest wspomagana przez innych uczestników, którzy w trudnych momentach podciągają wspinacza do góry.

Extreeme – szkolenie zawiera dużą dawkę adrenaliny i wymaga pewnej kondycji fizycznej. Nie wymaga jednak np. umiejętności wiązania węzłów, znajomości zasad bezpieczeństwa itp. – to należy do prowadzących.

W każdej z tych kategorii można zamówić wiele rodzajów ćwiczeń (więcej o nich piszemy tutaj). Poniżej prezentujemy związek pomiędzy rodzajem zajęć i a ich ekstremalnością:

 • zajęcia prowadzone w parku, ogrodzie, na parkingu – zwykle jest to kategoria pleasure
 • zajęcia na orientację, np. prowadzone w lesie: szukanie skarbu, wyprawa na dzika itp. – zwykle pleasure i adventure (w zależności od oczekiwań klienta)
 • zajęcia wspinaczkowe – adventure, wyjątkowo rzadko extreeme
 • zajęcia prowadzone na wodzie – zwykle pleasure i adventure, czasem extreeme
 • skoki spadochronowe – extreeme
 • z wykorzystaniem pojazdów mechanicznych: samochody terenowe, plażowe, drezyny itp. – pleasure, advenure, extreeme
 • survival, czyli szkoła przeżycia – adventure i extreme

Nie ma prostej korelacji pomiędzy ekstremalnością zajęć, a ich wartością edukacyjną, wszystko zależy od potrzeb klienta. Kryterium jest tu dawka adrenaliny i emocji, jaka powinna być dostarczona uczestnikom szkolenia. Powinna być zauważalna – by szkolenie zapadło w pamięć, ale nie nadmierna – by w emocjach nie zgubić celu treningu. Jeżeli ktoś nigdy nie brał udziału w grach typu „Pleasure”, poziom „Adventure” może być dla niego nieco zbyt emocjonujący (chyba, że np. uczestnicy są młodzi i na co dzień uprawiają sport). I odwrotnie – gdy ktoś oswoił się już grami w parku, kolejne szkolenie na łące nie zapadnie w pamięć tak, jak sesja w jaskini.

Zwykle osobom, które po raz pierwszy przechodzą szkolenie team building proponuje się na początek zajęcia typu pleasure, potem adventure. Extreeme przeznaczony jest dla weteranów szkoleń terenowych.

Z naszych doświadczeń wynika, że w przypadku wyjazdu szkoleniowego, a nie incentive, najlepiej sporządzić różnorodny program zajęć parkowych i na orientację (pleasure), oraz niezbyt ekstremalnych zajęć wspinaczkowych lub wodnych (adventure).

Polecamy:
Szkolenia z kreatywności
Szkolenia z coachingu