Szkolenia team building

Dobrze zorganizowane szkolenia team building powinny mieć jasno określony cel. Im precyzyjniej zdefiniujemy go, tym lepiej trenerzy mogą przygotować program „szyty na miarę”.

Niedzielne popołudnie. Grupa 20 pracowników firmy X wraca ze szkolenia integracyjnego prowadzonego w formie tzw. team buildingu (z elementami sportu, survivalu, gier terenowych).  Za dwudniowy trening zapłacili firmie szkoleniowej 10.000zł (przeciętna cena w dobrej firmie). Scenariusz wyjazdu integracyjnego: poszukiwanie skarbu z mapą i kompasem w lesie, przeprawa przez most linowy, budowanie tratw i desant na wyspę na jeziorze. Efekt: są wściekli. Popadli w konflikty, są przemęczeni, poobijani. Nie nauczyli się niczego nowego.

Inne niedzielne popołudnie. Grupa 20 pracowników firmy Y wraca z innego szkolenia team building. Cena – 10.000zł. Scenariusz: poszukiwanie skarbu, most linowy, tratwy. Efekt: wiedzą dokładnie, jak usprawnić komunikacje wewnątrz zespołu i wewnątrz firmy, mają konkretny plan działań. Przy okazji mocno się zintegrowali i przeżyli rzeczy, o których długo będą opowiadać dzieciom.

Różnice pomiędzy jednym a drugim wydarzeniem? Jest ich wiele, ale podstawowe to: źle zdefiniowane cele szkolenia i źle dobrana firma zajęć.

Poniżej prezentujemy cele, w których realizacji pomóc mogą zajęcia team building.

Cele związane z rozwojem zespołu jako całości:

 • budowanie nowego zespołu
 • usprawnienie pracy istniejącego zespołu (rozwój silnych stron i rozwiązanie najistotniejszych problemów, refleksja nad dotychczasową współpracą i propozycje usprawnień)
 • zdefiniowanie ról zespołowych
 • zintegrowanie zespołu powstałego z dwóch innych (np. fuzja, reorganizacja)
 • utrzymanie motywacji zespołu w momentach zmian i kryzysów (np. po zmianie strategii firmy)
 • zbudowanie formalnych i nieformalnych relacji pomiędzy działami, poprawa komunikacji pomiędzy działami

Cele związane z rozwojem konkretnych umiejętności poszczególnych członków zespołu:

 • komunikacja i komunikowanie się,
 • zarządzanie i przewodzenie zespołem,
 • zarządzanie czasem, efektywność osobista (wybrane elementy),
 • radzenie sobie ze stresem,
 • prowadzenia zespołu projektowego,
 • komunikacja i współpraca międzykulturowa

Inne cele:

 • budowanie relacji z klientami (wyjazdy handlowców i klientów)
 • rekreacja i motywacja – wyjazdy będące nagrodą dla najlepszych pracowników, część programu stanowi rekreacja (np. zwiedzanie, narty), część szkolenie

W zależności od celu szkolenia, firmy szkoleniowe oferują kilka kategorii szkoleń team building:

Pleasure – szkolenie nie zawiera żadnych ćwiczeń, których wykonanie mogłoby podnieść poziom adrenaliny uczestników lub spowodować zmęczenie fizyczne. Wszystko odbywa się na trawie, na wysokościach maks. do 2 metrów nad ziemią, a zabawy ruchowe polegają np. na zespołowym konstruowaniu szałasu.

Adventure – Szkolenie zawiera ćwiczenia podnoszące nieco poziom adrenaliny (np. łatwa wspinaczka, zjazdy na linach itp.). Prawidłowo prowadzone zajęcia nie wymagają jednak żadnej szczególnej sprawności fizycznej, a wykonanie wszystkich zadań musi być osiągalne nawet dla osób z nadwagą, o minimalnej kondycji fizycznej, mających lęk wysokości, nie potrafiących pływać itp. Np. podczas wspinaczki osoba wchodząca do góry jest wspomagana przez innych uczestników, którzy w trudnych momentach podciągają wspinacza do góry.

Extreeme – szkolenie zawiera dużą dawkę adrenaliny i wymaga pewnej kondycji fizycznej. Nie wymaga jednak np. umiejętności wiązania węzłów, znajomości zasad bezpieczeństwa itp. – to należy do prowadzących.

W każdej z tych kategorii można zamówić wiele rodzajów ćwiczeń (więcej o nich piszemy tutaj). Poniżej prezentujemy związek pomiędzy rodzajem zajęć i a ich ekstremalnością:

 • zajęcia prowadzone w parku, ogrodzie, na parkingu – zwykle jest to kategoria pleasure
 • zajęcia na orientację, np. prowadzone w lesie: szukanie skarbu, wyprawa na dzika itp. – zwykle pleasure i adventure (w zależności od oczekiwań klienta)
 • zajęcia wspinaczkowe – adventure, wyjątkowo rzadko extreeme
 • zajęcia prowadzone na wodzie – zwykle pleasure i adventure, czasem extreeme
 • skoki spadochronowe – extreeme
 • z wykorzystaniem pojazdów mechanicznych: samochody terenowe, plażowe, drezyny itp. – pleasure, advenure, extreeme
 • survival, czyli szkoła przeżycia – adventure i extreme

Nie ma prostej korelacji pomiędzy ekstremalnością zajęć, a ich wartością edukacyjną, wszystko zależy od potrzeb klienta. Kryterium jest tu dawka adrenaliny i emocji, jaka powinna być dostarczona uczestnikom szkolenia. Powinna być zauważalna – by szkolenie zapadło w pamięć, ale nie nadmierna – by w emocjach nie zgubić celu treningu. Jeżeli ktoś nigdy nie brał udziału w grach typu „Pleasure”, poziom „Adventure” może być dla niego nieco zbyt emocjonujący (chyba, że np. uczestnicy są młodzi i na co dzień uprawiają sport). I odwrotnie – gdy ktoś oswoił się już grami w parku, kolejne szkolenie na łące nie zapadnie w pamięć tak, jak sesja w jaskini.

Zwykle osobom, które po raz pierwszy przechodzą szkolenie team building proponuje się na początek zajęcia typu pleasure, potem adventure. Extreeme przeznaczony jest dla weteranów szkoleń terenowych.

Z naszych doświadczeń wynika, że w przypadku wyjazdu szkoleniowego, a nie incentive, najlepiej sporządzić różnorodny program zajęć parkowych i na orientację (pleasure), oraz niezbyt ekstremalnych zajęć wspinaczkowych lub wodnych (adventure).

Polecamy:
Szkolenia z kreatywności
Szkolenia z coachingu

Szkolenia team building
3.7 (73.33%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.