Po pojawieniu się Bitcoina ludzie wyczarowali niezliczone kryptowaluty, które w szczytowym momencie miały wartość ponad 1 biliona dolarów. Jednak brak regulacji doprowadził do oszustw i schematów Ponziego, które kosztowały inwestorów miliardy. Ekspertka ds. kryptowalut Erica Stanford oferuje pouczające spojrzenie na niektóre z tych największych oszustw i skandali. Nie jest ona jednak antykryptowalutą: Stanford uważa, że blockchain i kryptowaluty, które umożliwia, to technologie transformacyjne, które będą żyły długo po oszustwach i naciągactwie, pomagając tym, którzy w przeciwnym razie byliby wykluczeni z systemu finansowego.

Artykuł  przetłumaczony z wersji oryginalnej algorytmicznie (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał poszkoleniowy na nasze szkolenia team building.

Take-Aways
Kryptowaluty to innowacja, która przyniosła ogromne zyski pierwszym inwestorom – ale szybko stała się „Dzikim Zachodem” oszustw.
Do 2019 r. ludzie stracili miliardy dolarów na kryptowalutowych „oszustwach wyjazdowych”.
OneCoin nie był prawdziwą kryptowalutą, a jego tajemniczy założyciel zniknął.
Bitconnect był schematem Ponzi opartym na botach handlowych.
Największe oszustwo kryptowalutowe w historii miało miejsce w Azji.
„Cloud mining” stał się kolejną wielką rzeczą w kryptowalutach.
Łatwo jest manipulować rynkami mniejszych kryptowalut.
Pomimo oszustw, kryptowaluty zmieniają świat na lepsze.
Podsumowanie
Kryptowaluta to innowacja, która przyniosła ogromne zyski pierwszym inwestorom – ale szybko stała się „Dzikim Zachodem” oszustw.
Początkowo kryptowaluta była autentycznie radykalną technologią. Bitcoin, inauguracyjna i wciąż główna kryptowaluta, zapewniła swoim wczesnym inwestorom oszałamiające zyski. Kiedy Bitcoin pojawił się w 2009 roku, był wart mniej niż jednego centa; osiem lat później wartość jednego Bitcoina wynosiła ponad 1000 dolarów.

„Powab łatwych pieniędzy i możliwość szybkiego wzbogacenia się są zawsze silne. Dla kilku tysięcy osób inwestowanie w już istniejące kryptowaluty po prostu nie wystarczyło. Dla wielu osób stworzenie własnej kryptowaluty było najszybszym sposobem na zarobienie pieniędzy.”
W 2016 roku wprowadzenie nowej kryptowaluty nie było trudne – niezbędny kod był otwarty i wystarczająco dużo osób wiedziało, jak go używać. Było to szczególnie ważne, jeżeli nie dbano o to, czy robi się coś istotnego technologicznie lub korzystnego społecznie. Blockchain – fundament kryptowalut, który zapewnia niescentralizowaną, bezpieczną i przejrzystą metodę przechowywania danych i przekazywania wartości – wydawał się, że może zakłócić zarówno przemysł, jak i finanse. Wprowadzenie na rynek nowej kryptowaluty poprzez pierwszą ofertę monet (ICO) stało się nowym sposobem na pozyskanie dużych kwot pieniędzy.

Wiele wczesnych ICO było uczciwymi próbami dostarczenia czegoś użytecznego i wartościowego – ale spora część była oszustwem. Pierwsze oferty publiczne (IPO) podlegają kontroli regulacyjnej; w tamtym czasie ICO nie podlegały. Ludzie mogli zbierać miliony, a nawet setki milionów dolarów, nie ponosząc żadnej odpowiedzialności i nie oferując nawet wyraźnego produktu. Większość ICO, które zebrały gigantyczne kwoty kapitału, nigdy nie zrobiły z tymi pieniędzmi nic godnego uwagi. Niektóre były jawnymi oszustwami lub schematami Ponziego, podczas gdy inne po prostu nie miały wiarygodnego lub realistycznego planu biznesowego. Prawie żadna z nich nie potrzebowała lub nie przedstawiła ważnego powodu, aby wykorzystać kryptowaluty lub blockchain.

Do 2019 roku ludzie stracili miliardy dolarów na kryptowalutowych „oszustwach wyjazdowych”.
Oszustwo to polega na tym, że sponsor ICO zbiera dziesiątki milionów w kryptowalucie, spienięża je na giełdzie – a następnie znika. W 2018 roku, w szczycie bańki kryptowalutowej, firma Savedroid zebrała 50 milionów dolarów, po czym szybko zniknęła. Wkrótce potem jednak prezes firmy powrócił i ogłosił, że cała sprawa była żartem, który miał pokazać, jak łatwo jest oszukać inwestorów w ICO. Prank czy nie, inwestorzy ostatecznie stracili swoje pieniądze.

Ludzie padają ofiarą oszustw związanych z wyjściem z inwestycji z powodu połączenia nadziei i chciwości. Wietnamska firma Modern Tech przeprowadziła ICO dla kryptowaluty o nazwie PinCoin. Zebrała ponad 600 milionów dolarów, mimo że transakcje w kryptowalucie są w Wietnamie nielegalne. Oczywiście Modern Tech zapewniała inwestorów, że wartość PinCoin gwałtownie wzrośnie i początkowo inwestorzy otrzymywali obiecane zyski. W końcu jednak zaprzestano płatności, platforma zniknęła, a założyciele uciekli z kraju.

„Oszustwa związane z wyjściem z inwestycji występowały w innych branżach, ale nigdzie nie były tak dominujące, jak w przestrzeni kryptowalutowej wokół bańki ICO z lat 2017-18.”
W czasach bańki kryptowalutowej ludzie, którzy ledwie wiedzieli, czym jest kryptowaluta, zaczęli otwierać „giełdy kryptowalut” jako alternatywę dla wymyślenia nowej kryptowaluty i przeprowadzenia ICO. Ludzie wysyłali swoje tokeny i walutę emitowaną przez rząd na giełdę, nie sprawdzając tak naprawdę bezpieczeństwa platformy. Inwestorzy uznali pomysł przechowywania swoich środków na tych giełdach za atrakcyjny, ponieważ pozwalał on na natychmiastowe spieniężenie napompowanych monet lub zainwestowanie w nowe ICO, które mogły zaoferować ogromne zyski. Jednak, podobnie jak ICO, zdecentralizowane giełdy były często schematami typu „get-rich-quick”. Większość z nich była nieuregulowana i nie miała wbudowanej odpowiedzialności – i dlatego służyła jako doskonałe narzędzie do oszustw przy wychodzeniu z inwestycji.

OneCoin nie był prawdziwą kryptowalutą, a jego tajemniczy założyciel zniknął.
Bitcoin był zupełnie nowym rodzajem waluty. Jej wartość nie miała nic wspólnego z bankami centralnymi czy rządami; jej wartość kształtowały algorytmy, którymi nie mogli manipulować ani politycy, ani finansiści. W 2014 roku, kiedy wartość Bitcoina osiągnęła 800 dolarów, ludzie zaczęli mówić o nowej kryptowalucie: OneCoin. Założyciel OneCoin, charyzmatyczny dr Ruja, twierdził, że OneCoin wkrótce wyprzedzi Bitcoina i zrobi rzeczy, których Bitcoin nigdy nie mógł osiągnąć.

„[OneCoin] będzie nową globalną walutą, która zdemokratyzuje pieniądze, udostępni bankowość nieubankowionym, zmieni rynki finansowe i przyniesie inwestorom bogactwo przekraczające ich najśmielsze oczekiwania”.
Łącząc szum wokół kryptowalut ze strukturą marketingu wielopoziomowego (MLM), dr Ruja i jej współpracownicy zgarnęli za OneCoin od 4 do 15 miliardów dolarów. Jednak w przeciwieństwie do innych kryptowalut, inwestorzy nie mogli wymienić OneCoin na Bitcoin lub pieniądze fiat. W rzeczywistości jedynymi przedmiotami o potencjalnej wartości, które inwestorzy mogli nabyć za OneCoin, były plagiatowane pakiety edukacyjne.

FBI wpadło na trop oszustwa OneCoin, częściowo dlatego, że kochanka dr Ruji została informatorem. Mimo to udało jej się zniknąć z minimum pół miliardem dolarów. Nikt nie wie, co się stało z dr Ruja – „kryptowalutą” – ani z pieniędzmi, które ona i inni ukradli milionom inwestorów. W końcu OneCoin nie był w ogóle kryptowalutą, lecz czystym oszustwem, wymyślonym w celu wprowadzenia w błąd inwestorów i napełnienia ich nadzieją.

Bitconnect był schematem Ponziego opartym na botach handlowych.
Bitconnect wystartował poprzez ICO na początku 2016 roku. W tym czasie wydawało się, że jest to kolejne ICO, z anonimowymi założycielami i niewielką ilością informacji o tym, co ma robić. Początkowo strona internetowa oferowała inwestorom możliwość zarabiania na odsetkach od monet zakupionych i przechowywanych w portfelu Bitconnect.

„Na początku 2017 roku strona internetowa Bitconnect została zaktualizowana, aby powiedzieć, że opracowano własny bot handlowy i oprogramowanie zmienności, zapewniając użytkownikom sposób na handel ich pieniędzmi przeciwko Bitcoinowi”.
Wkrótce Bitconnect dodał nową zachętę: możliwość zarabiania na handlu Bitconnectem przeciwko Bitcoinowi. Ci, którzy korzystali z Bitconnect, nie musieli jednak sami angażować się w żadną działalność handlową; wystarczyło, że pożyczyli swoje monety Bitconnectowi, a własny bot wykonywał za nich handel. Bitconnect obiecywał inwestorom co najmniej 90% roczny zwrot z pożyczonych monet; musieli oni jednak „zablokować” monety na okres do 299 dni. Nigdy nie było jasne, jak to wszystko ma działać, ale żaden trader ani bankier inwestycyjny nie może zagwarantować zwrotu z inwestycji, tym bardziej tak wysokiego, jak obiecywał Bitconnect.

Jak się okazało, Bitconnect nie zarabiał na genialnym bocie handlowym; czerpał zyski ze swojej strategii MLM, w której uczestnicy otrzymywali znaczne premie za przyprowadzenie nowych inwestorów. Podobnie jak OneCoin, Bitconnect był w końcu czymś więcej niż klasyczną piramidą finansową. Każdy poziom piramidy otrzymywał procent od inwestycji zebranych przez poziomy poniżej.

Nie minęło wiele czasu, zanim ludzie ze społeczności kryptowalutowej i organy ścigania zorientowali się, że z Bitconnectem jest coś poważnie nie tak. Pod koniec 2017 roku brytyjski Companies House zażądał, aby Bitconnect udowodnił swoją legalność. W 2018 roku stany Teksas i Karolina Północna oskarżyły Bitconnect o nielegalną sprzedaż papierów wartościowych i ostatecznie zażądały zamknięcia działalności. 15 stycznia 2018 roku wartość Bitconnect spadła o prawie 90%.

Największe oszustwo kryptowalutowe w historii miało miejsce w Azji.
W 2018 roku, mniej więcej w tym samym czasie, gdy w Europie upadały różne oszustwa kryptowalutowe, w Chinach i Azji rozprzestrzeniał się kolejny masowy kryptowalutowy schemat Ponzi – PlusToken. Schemat ten obejmował 7 miliardów dolarów w pieniądzach inwestorów, a jego wycena w szczytowym momencie wynosiła 17 miliardów dolarów. Portfel i giełda kryptowalut PlusToken pojawiły się najpierw w chińskich mediach społecznościowych i rozprzestrzeniły się w całym regionie za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak WeChat. Za początkową inwestycję w wysokości zaledwie 500 dolarów, PlusToken gwarantował inwestorowi miesięczny zwrot w wysokości od 6% do 18%.

„Podobnie jak w przypadku OneCoin i Bitconnect, organizatorzy PlusToken wiedzieli, jak przyciągnąć tłumy”.
Organizatorzy PlusToken przyciągali na wystawne konferencje ludzi zafascynowanych nowymi hasłami związanymi z kryptowalutami, takimi jak „decentralizacja” i „blockchain”. Organizatorzy twierdzili, że opracowali bota AI przeznaczonego do „handlu arbitrażowego”, który miałby zarabiać na wahaniach cen Bitcoina i różnych innych kryptowalut. Twierdzili, że bot będzie przynosił zyski każdemu, kto zainwestuje, ale nie ostrzegali o znacznym ryzyku związanym z handlem arbitrażowym. Ale przecież nie szukali oni inwestorów z dużym doświadczeniem w dziedzinie kryptowalut lub rynku. PlusToken prawdopodobnie przez jakiś czas zapewniał niektórym obiecany zwrot z inwestycji – ale nigdy nie był trwały.

W czerwcu 2019 roku inwestorzy PlusToken mieli problemy z wypłaceniem swoich pieniędzy, a wkrótce w ogóle nie mieli dostępu do swoich udziałów. Nieznany Koreańczyk miał rzekomo założyć PlusToken, więc inwestorzy zażądali od władz Korei Południowej przeprowadzenia dochodzenia. Schemat Ponziego wkrótce stał się jasny, a zleceniodawcy PlusToken zaczęli działać. Gdy kradli ostatnie pieniądze swoich inwestorów, jeden z założycieli umieścił wiadomość, która brzmiała: „Przykro nam, że uciekliśmy”.

„Wydobywanie w chmurze” stało się kolejną wielką rzeczą w kryptowalutach.
Bitcoin jest oparty na procesie zwanym „wydobyciem”. Enigmatyczny założyciel Bitcoina stworzył algorytmy, które ludzie musieli rozwiązywać, aby zdobyć Bitcoiny, ale wczesne Bitcoiny nie były wiele warte i ludzie nie szukali ich, aby się wzbogacić. Rozwiązywanie algorytmów było łatwe. Kiedy wartość Bitcoina wzrosła i jego użycie stało się bardziej powszechne, więcej osób chciało się zaangażować. Moc obliczeniowa potrzebna do rozwiązywania algorytmów, czyli do wydobycia, wzrosła dramatycznie.

„Cloud mining” obiecał inwestorom możliwość wydobywania kryptowalut dla nich, zdalnie, bez konieczności wykonywania jakiejkolwiek pracy lub doglądania maszyn.
Wejście do cloud mining. Oferta firm zajmujących się wydobyciem w chmurze była prosta: Wykorzystują swój sprzęt do wydobycia i wypłacają inwestorom pasywne zyski. To był kolejny „raj dla oszustów kryptowalutowych”. Jedno z takich przedsiębiorstw, BitClub Network, przyciągnęło inwestorów obietnicą, że już za 500 dolarów otrzymają oni część własności „puli wydobywczej”, a tym samym dostęp do stałego strumienia dochodów. W rzeczywistości jednak ta firma i inne opierały się na strategiach MLM w celu wygenerowania środków. Pieniądze inwestorów były przeznaczane przede wszystkim na wypłatę prowizji – zarówno pracownikom sprzedaży i marketingu, jak i inwestorom, którzy polecali nowe osoby do sieci. W końcu brak nowych inwestorów doprowadził do upadku schematu Ponziego i w 2020 roku władze aresztowały głównych przywódców.

Łatwo jest manipulować rynkami małych kryptowalut.
Małe kryptowaluty są zmienne – ich wartości rosną i spadają. Te dramatyczne wahania nie są przypadkowe. Często są spowodowane legalną, choć wątpliwą, strategią zwaną „pump and dump”. Jeżeli złożą Państwo odpowiednio duże zlecenia kupna danej kryptowaluty, mogą Państwo znacznie podnieść jej wartość. Podobnie, jeśli złożą Państwo zlecenie sprzedaży, nawet jeśli jest ono sztuczne, mogą Państwo obniżyć wartość waluty.

„Na rynku tak niestabilnym, że nawet indywidualni traderzy mogli manipulować kryptowalutami, zorganizowane, orkiestrowane manipulacje grupowe prowadzone przez ekspertów powodowały chaos”.
Wiele ofiar takich schematów było naiwnych i niedoświadczonych. Jednak większość schematów „pump-and-dump” w kryptowalutach odbywała się na oczach opinii publicznej i była napędzana przez znane, wpływowe osoby. Jednym ze znaczących „influencerów” schematów pump-and-dump był John McAfee, założyciel oprogramowania antywirusowego McAfee, które przyniosło mu setki milionów dolarów. McAfee wykorzystał Twittera do manipulowania rynkami kryptowalut, wykorzystując swoją sławę guru technologii, ale w końcu prawo go dopadło – na jego jachcie. Został aresztowany i oskarżony o popełnienie oszustwa na dziesiątki milionów dolarów.

Pomimo oszustw, kryptowaluty zmieniają świat na lepsze.
Na początku lat 90-tych w Północnej Kalifornii powstała grupa „cyberpunkowców”, którzy starali się bronić ludzi przed ingerencją państwa. Nie chcieli, aby rząd angażował się w życie osobiste ludzi, a tym samym mógł wpływać na nich i manipulować nimi. W tym kontekście w 2009 roku nieznana osoba o imieniu Satoshi Nakamoto stworzyła Bitcoina i jego algorytmy, zmieniając tym samym sposób, w jaki ludzie patrzą na pieniądze. Liczne przekręty i oszustwa związane z tą innowacją są drugorzędne.

„Kryptowaluty, po raz pierwszy w historii, umożliwiają każdemu człowiekowi na świecie wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy od każdego innego człowieka bez konieczności polegania na jakiejkolwiek stronie trzeciej.”
Wielu ludzi nie korzysta z banków, zwłaszcza miliardy żyjące w ubóstwie na całym świecie. Kryptowaluty umożliwiają tym osobom uczestnictwo w życiu finansowym. Dziś kryptowaluty są globalne na wielu różnych poziomach. Na przykład PayPal akceptuje teraz Bitcoin i inne kryptowaluty. Pomimo oszustw, kryptowaluty mają potencjał, aby zrobić wiele dobrego, oferując sposoby dokonywania płatności poza tradycyjnym systemem finansowym, z którego wiele osób było zbyt długo wykluczonych.

O autorze
Erica Stanford jest założycielką brytyjskiej organizacji Crypto Curry Club, zajmującej się budowaniem sieci kontaktów i organizacją wydarzeń związanych z kryptowalutami, oraz gościnnie wykłada na temat kryptowalut w Warwick Business School.