Wszystkim nam szkolenia team building kojarzą się z wiosną i latem.  Jednak nie zawsze możemy zorganizować takie szkolenie w okresie letnim. Nasz klient przez dwa lata próbował organizować szkolenia integracyjne „na śniegu” jednak w tym roku postanowił zmienić taktykę i wybrać koncepcję zajęć opartych na fabule kryminalno – policyjnej. O tym pisaliśmy w cz. I.

Oczywiście fabuła kryminalna nie jest jedyną, jaka nadaje się do integrowania zespołów „pod dachem”. Z naszych doświadczeń wynika, że przedsiębiorstwa często korzystają też z innych typów scenariuszy:

  1. muzycznych. Uczestnicy – pod opieką zawodowych muzyków, będących jednocześnie szkoleniowcami – tworzą zespoły muzyczne i wspólnie nagrywają piosenki, teledyski itp. Dzielą się zadaniami i przechodzą przez wszystkie etapy projektu muzycznego, od pomysłu po gotowe nagranie. Taki scenariusz można zrealizować w formie bardziej kameralnej, z uzdolnionym ale mało znanym muzykiem. Można też zaangażować do niego gwiazdę (koniecznie wspieraną przez zawodowego trenera). Wtedy będzie to ekskluzywna, choć kosztowna, niespodzianka dla uczestników.
  2. para-sportowych. Jeżeli w hotelu istnieje możliwość wynajęcia sali gimnastycznej, siłowni, lub sali tanecznej, można zrealizować cały szereg gier opartych na bazie bilarda, domina, siatkówki, koszykówki, stołowych piłkarzyków, szachów. Są to gry sportowe, lecz ze zmienionymi regułami. Mogą to być proste zabawy integracyjne, np. „siatkówka indiańska”, gdzie piłkę odbija cały zespół za pomocą rozciągniętego koca. By odbić piłkę, trzeba zgrania czterech osób trzymających narożniki koca.  Ale istnieją też gry bardziej strategiczne, gdzie np. uczestnicy stają na megaszachownicy i grają w szachy samymi sobą (wcielają się w figury). Uczą się w ten sposób zespołowego planowania i wyznaczania strategii. Istnieje kilkadziesiąt gier para-sportowych, które budują i integrują zespoły poprzez aranżowanie dowcipnych zadań i nietypowych sytuacji sportowych.
  3. filmowych. Analogicznie do scenariusza muzycznego, tym razem grupa zamienia się w filmowców i tworzy komedię lub thriller. Uczestnicy dzielą się zadaniami: scenarzysta, kostiumolog, operator kamery, aktorzy… Następnie przechodzą przez wszystkie etapy nagrywania filmu, a wieczorem lub kolejnego dnia oglądają swoje dzieło. Podobnie jak w przypadku projektów muzycznych, tu też postawienie grupie wspólnego celu i zaproponowanie niecodziennych zadań pozwala na lepsze poznanie się, zgranie zespołu i poprawę relacji interpersonalnych. Scenariusz ten – jeśli realizowany jest z udziałem profesjonalnego sprzętu i gwiazd filmowych – może być też ekskluzywną nagrodą.
  4. łamigłówkowych. To gry rozwijające umiejętność komunikacji, kierowania zespołem i projektem, innowacyjne myślenie, kreatywność i otwartość na zmiany. Wachlarz ćwiczeń jest ogromny i pozwala stworzyć szkolenie z niemal każdego tematu tzw. miękkiego. Częste przykłady tego typu gier to wspólne budowanie konstrukcji z papieru lub słomek do napojów, zarządzanie firmami produkującymi sprzęt kosmiczny z klocków lego, zabawy komunikacyjne oparte na krótkofalówkach lub zawiązywaniu uczestnikom oczu, itp. Z naszego doświadczenia wynika, że ten scenariusz wykorzystywany jest najczęściej tam, gdzie szkolenie uczące pracy zespołowej jest równie ważnym celem wyjazdu jak sama integracja grupy.
  5. strategicznych.  Scenariusze oparte na grach biznesowych, w których uczestnicy zarządzają firmami, maksymalizując ich zyski. W ciągu kilku lub kilkunastogodzinnych gier wcielają się w role zarządów, wyznaczają strategie swoich firm, podejmują decyzje finansowe, marketingowe, handlowe, produkcyjne itp. Tego typu symulacje mają charakter zdecydowanie edukacyjny, choć ich forma jest bardzo dynamiczna i emocjonująca.

a to tylko przykładowe scenariusze, które możemy zrealizować z powodzeniem „pod dachem”.