Jak wspominaliśmy w pierwszej części ćwiczenia fizyczne coraz częściej stają się elementami szkoleń integracyjnych lub biznesowych. Jakie ćwiczenia wybrać by prócz dobrej zabawy miały w sobie element edukacyjny?Bill Krouwel i Stephen Goodwill, brytyjscy trenerzy zarządzania, twierdzą, iż ćwiczenia fizyczne można wykorzystywać nie tylko w sesjach typu team building.  Mogą też one rozwijać określone zdolności. Obaj opracowali więc kilkadziesiąt gier i ćwiczeń pobudzających kreatywność, kształtujących analityczne myślenie albo umiejętności decyzyjne. Niektóre z nich trwają do kilkunastu godzin i wymagają specjalistycznego sprzętu.  Jednak większość można przeprowadzić w pół godziny w zamkniętym pomieszczeniu. – Istnieją proste w formie ćwiczenia fizyczne, które pobudzają naukę w tak wąskich obszarach jak  obsługa klientów czy reorganizacja produkcji – mówi  Stephen Goodwill.

Przygotowując swoje szkolenie postanowiłem wykorzystać jedno z nich. Aby pomóc delegatom zrozumieć, że przy rozwiązywaniu złożonych problemów siłami całej grupy potrzebne jest  analityczne myślenie i koordynacja działań, potrzebowałem jedynie….worków z piaskiem.  Rozrzuciłem je na podłodze całkowicie losowo, ale w takich odległościach, by można było po nich chodzić nie dotykając podłogi. Wszystkich worków było o jeden więcej niż graczy. Do każdego przytwierdziłem widoczny numer.

Każdy z graczy stanął na jednym z worków i otrzymał zadanie: przemieścić się na inny, o określonym numerze.  – To gorsze niż kostka Rubika – skomentował Thomas – jest tylko jeden wolny worek, więc kiedy ja na niego skoczę, następny ruch musi wykonać ktoś, kto stoi blisko mnie.  A przeciętnie, by się przemieścić, potrzebujesz trzech skoków, do tego każdy skacze w innym kierunku. Dobrze, że mieliśmy w grupie matematyka, to naprawdę ciężko rozplanować.

Początkowo uczestnicy mieli problem z dogadaniem się. Nie wiedzieli na jaki worek ma się dostać kolega, nie sporządzili jednej listy „zadań”. Ale szybko zorientowali się, że nic w ten sposób nie osiągną. Znaleźli więc osobę, która opracowała całą kolejność ruchów i potem przestrzegała porządku.  Mimo to musieli w połowie gry skorygować plan. Choć grali w małym pokoju w zaledwie dziesięć osób, wykonanie zadania zajęło im ponad dwadzieścia minut.

– Takie ćwiczenia świetnie nadają się na początek samego szkolenia – twierdzi Urs Gattiker, profesor duńskiego Aalborg Universitet – kiedy delegaci, skacząc po piasku sami zorientują się, że potrzebne im są umiejętności wzajemnej koordynacji, będą znacznie bardziej otarcie podchodzili do treningu na ten temat i chętniej wdrożą w codzienne obowiązki to, czego się na nim nauczą.

W kolejnej części artykułu – za tydzień – opowiemy jakie inne ćwiczenia można skutecznie wykorzystać do treningów menedżerskich