W poprzednich wpisach przedstawiliśmy ideę naszego projektu algorytmizacji pracy psychometryka. Ale czy wiedzą Państwo, że inspirację do naszych badań czerpiemy z relacjonowania zawodów sportowych i wyników sesji giełdowych – przez agencje prasowe? Co to ma wspólnego z psychometria? Całkiem sporo.

Efektem opisywanego już wcześniej projektu będzie innowacyjny Inteligentny System Psychometryczny, którego nie ma obecnie na rynku HR – a do którego współtworzenia już wkrótce zaprosimy wszystkich klientów Fundacji Training Projects. Chodzi o to, by raporty z badań psychometrycznych mógł pisać komputer a nie człowiek. Dla sektora HR czy szkoleniowego to nowość, ale takie rozwiązanie już działa w innej branży – agencji prasowych. Relacje prasowe z meczów piłkarskich i z wyników sesji giełdowych w agencjach Bloomberg i Reuters piszą od kilku lat algorytmy (i nie popełniają większych błędów językowych ani faktycznych – teksty te czytamy na co dzień w gazetach).  Tak samo jak w socjologii, tam też opis powstaje w oparciu o wnioskowanie ze statystyk meczu (w której minucie kto strzelił, kto ile razy podał), albo jak zmieniał się kurs akcji z godziny na godzinę. Pomysłodawca zamierza zastosować w HRmapie logikę, która już działa na świecie, choć w Polsce jeszcze nie ma przykładów jej stosowania. Proponowane rozwiązanie może stanowić ogromne wsparcie dla pracodawców w czasie podejmowania decyzji dot. rekrutacji czy awansu (szybkość, trafność i obiektywizm decyzji) oraz w procesie tworzenia strategii personalnej (systemu motywacyjne, plany szkoleniowe, poprawa standardów BHP, komunikacja w organizacjach). W przyszłości opracowane metody dot. testów będzie też można wykorzystać w automatyzacji i obiektywizacji badań kwalifikacji zawodowych (np. predyspozycje osobowościowe do pracy w warunkach niebezpiecznych), badaniach kwalifikacji zawodowych (np. kierowców czy kontrolerów ruchu lotniczego, wojskowych czy policjantów) oraz badaniach kompetencyjnych w edukacji zawodowej.

Celem Projektu jest opracowanie:

  1. Narzędzi dla pracodawców i firm doradczych wspierających badania opinii i testy psychologiczne
  2. Algorytmu pozwalającego na zautomatyzowanie tworzenia raportów jakościowych (interpretacji
    i wskazówek przekazywanych w formie intuicyjnych opisów i grafik) dla nieograniczenie dużych źródeł danych ilościowych (baz danych) i przy zachowaniu zasad trafności i rzetelności (psychometrycznej, socjologicznej).
  3. Metodyki tworzenia interpretacji, wniosków i raportów jakościowych z badań ilościowych wykorzystujących duże zbiory danych porównawczych (tzw. Big Data).

Podsumowując, założeniem projektu jest stworzenie prototypu systemu psychometrycznego, który zautomatyzuje pracę psychologa dzięki zastosowaniu samouczących się algorytmów (Machine Learning), wykorzystujących do nauki obszerne bazy danych (Big Data). Efektem pracy systemu będzie wygenerowany automatycznie  raport
z wnioskami jakościowymi (wyniki opisowe i graficzne).

Do projektu zaproszeni zostaną wszyscy klienci Fundacji Training Projects. Koordynacją badań realizowanych u klientów zajmie się Dorota Owczarska. Posiada ona doświadczenie w tworzeniu kwestionariuszy i prowadzeniu badań pracowniczych – tworzyła kwestionariusze badań opinii pracowniczych dla ArcelorMittal Polska, Eurovia, Polpharma, Alvogen Polska, a następnie realizowała badania z użyciem tych narzędzi (łącznie dla ok 12.000 osób). Pracowała m.in. jako sprzedawca usług finansowych, a od 5 lat opiekuje się klientami i projektami w Fundacji Training Projects. Od 2015 roku opiekuje się projektami badań opinii pracowniczych w HRmapa.pl, nadzorowała wszystkie dotychczasowe projekty HRmapa.pl realizowane metodą nieautomatyczną.

Dorota jest też współautorem książki „Budowanie kultury innowacyjności” i autorem narzędzia diagnostycznego „Barometr Innowacyjności” – testu osobowościowego diagnozującego indywidualne preferencje kreatywne badanego pracownika.  Test powstał w oparciu o badania, które Dorota Owczarska zrealizowała, analizując prace wynalazców i innowatorów w 50 polskich firmach.